Pisząc artykuł mam na myśli wspaniałych ludzi, którzy wzięli udział w projekcie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zrealizowanego ze środków pozyskanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Grupa sześciu zwyczajnych osób, a zarazem pozwolę sobie stwierdzić niezwyczajnych, ze względu na niepełnosprawność oraz prowadzoną przez nich ciągłą walkę o akceptację i wyrozumiałość wraz z sześcioma opiekunami, którzy na co dzień (od ich urodzenia) pełnią funkcję bohaterów niosących ciężar opieki i wychowania osób zależnych, mieli okazję do oderwania się od problemów dnia codziennego i skorzystali ze wsparcia w ramach projektu kulturalno-rekreacyjnego zrealizowanego przez nasz Ośrodek w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Dnia 9 grudnia 2021 r. uczestnicy projektu wypoczywali w Miechowskiej Grocie Solnej, mieli okazję do pełnego relaksu przy śpiewie ptaków i szumie morza. Ponadto pobyt w Grocie wpłynął na poprawę zdrowia oraz wzmocnił ich system odpornościowy. Jedną z głównych, jak się okazało, atrakcji i podstawowym atutem wyjazdu, który wiązał się z pozytywnymi emocjami uczestników, była gra bowling. Zdrowa rywalizacja i nowe doświadczenia wprawiły wszystkich w niepowtarzalną radosną atmosferę. Co więcej, bowling był świetną formą integracji i dobrej zabawy. Na zakończenie wyjazdu uczestnicy odwiedzili Park Miejski w Miechowie, który po rewitalizacji urzeka swoją formą i stał się dla uczestników projektu miejscem aktywnego wypoczynku.
15 grudnia 2021 r. uczestnicy projektu zwiedzali Kraków trasą pod hasłem „Pod rękę z przeszłością” wraz z przewodnikiem, który wprowadził ich w niezwykłą, pełną wyjątkowych wrażeń estetycznych – wyprawę w przeszłość. Krakowskie Stare Miasto urzekło wszystkich aurą dawności oraz pięknem architektury.
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że pod ziemią na głębokości kilku metrów znajduje się prawdziwy skarbiec wiedzy o Krakowie. Tego dnia osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami doznały „symbolicznego przeniesienia się w czasie” ze współczesnego do średniowiecznego Krakowa poprzez zwiedzanie wraz z przewodnikiem „Muzeum Podziemia Rynku – wycieczka w czasie”.
Nasi „zwyczajni – niezwyczajni” oraz ich „bohaterowie” 17 grudnia 2021 r. wzięli udział w spektakularnym wydarzeniu muzycznym „Christmas Time”, który na długo pozostanie w ich pamięci. Urokliwy koncert świąteczny z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, tj. Justyny Steczkowskiej, Kasi Moś, Krzysztofa Cugowskiego, Andrzeja Piasecznego oraz Kuby Badacha, okraszony fantastycznymi brzmieniami wznieconymi przez orkiestrę. Najsłynniejsze bożonarodzeniowe utwory w wykonaniu tak zacnych artystów stworzyły zjawiskową, niepowtarzalną atmosferę, która sprawiła, że w sercach widzów zagościła radość.
Dnia 21.12.2021 r. uczestnicy projektu w związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia byli na seansie filmowym pt. „Mikołaj w każdym z nas” w Kinie Gryf w Miechowie. Poznali historię małej Elizy, która jako jedyna mieszkanka z całej małej wioski przywróciła mieszkańcom pamięć o tych pięknych Świętach. Ponadto w ramach wyjazdu do Miechowa zwiedzili Bazylikę Grobu Bożego.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach środków pozyskanych z PFRON w czasie wyjazdów zapewnił uczestnikom projektu transport oraz ciepły posiłek.
Podsumowaniem całego przedsięwzięcia będzie wyposażenie osób niepełnosprawnych w opaski telemedyczne I generacji na nadgarstek z tzw. przyciskiem SOS wraz z kartami sim. Każda z osób dzięki urządzeniu będzie miała dostęp do całodobowej usługi Teleopieki za pośrednictwem całodobowego centrum monitoringu.
Realizacja projektu na rzecz osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów w ramach Modułu IV programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”, dała zarówno pracownikom GOPS jak i uczestnikom dużą satysfakcję, a zarazem była nowym doświadczeniem. Mieliśmy okazję, aby „zwyczajni wraz z bohaterami” uwierzyli, że niemożliwe staje się możliwe, stworzyliśmy dla nich przestrzeń, w której zrealizowali swoje drobne marzenia. Współpraca z wyjątkową grupą bezpośrednio wypłynęła na efektywność i kreatywność w naszej pracy. Staliśmy się jeszcze bardziej empatyczni i otwarci na potrzeby innych.