Projekt socjalny pn. “Wakacje tuż, tuż…”

Projekt socjalny pn. “Wakacje tuż, tuż…”

Wakacje tuż, tuż…

Wakacje to szczególny czas, zwłaszcza dla najmłodszych. Ponieważ dla większości dzieci nauka to nic innego, jak tylko praca. Nic więc dziwnego, że wraz z pójściem dziecka do szkoły, życie wielu rodzin zaczyna tak naprawdę koncentrować się głównie wokół związanych z nią obowiązków. Naturalnym jest więc, że wszyscy z utęsknieniem wypatrują wakacji… Zatem, aby się nimi w pełni cieszyć, trzeba je właściwie zaplanować – rzecz jasna z pożytkiem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci. Wakacje to czas, który bezwzględnie trzeba poświęcić na odpoczynek – czyli regenerację
i „podreperowanie” twórczego potencjału. Każdy jednak lubi oderwać się od codzienności, podczas urlopu. Jak więc połączyć ciekawie spędzony czas z relaksem? W odpowiedzi na postawione sobie pytanie, pracownicy socjalni GOPS oraz asystent rodziny w dniu 28.06.2023 r. zrealizowali projekt socjalny pn. „Wakacje tuż, tuż…”.

Projekt był w szczególności odpowiedzią na problemy występujące w rodzinach mających na utrzymaniu małoletnie dzieci, objętych wsparciem GOPS, zakładał działania aktywizujące i integrujące. Celem głównym przedsięwzięcia, była organizacja wsparcia rodzin poprzez wspólnie spędzone chwile. Dlatego pracownicy GOPS Iwanowice, dzięki wspaniałym darczyńcom, oraz dzięki możliwości korzystania z darmowych gminnych linii komunikacyjnych, w ramach projektu zorganizowali wycieczkę do Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, dla 20 członków rodzin – dzieci wraz z rodzicami.

W ramach zaplanowanych działań mieliśmy przyjemność gościć w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Michałowicach, gdzie rodzice wraz z dziećmi zapoznani zostali z obsługą katalogu online, w celu wyszukiwania i rezerwacji książek. Zdobyta wiedza przyczyniła się do rozwijania kompetencji i świadomości rodziców, w zakresie możliwości technologicznych, które usprawniają i ułatwiają wypożyczanie książek. W dalszej kolejności skorzystaliśmy z repertuaru „Kina za rogiem”. Był to czas relaksu za sprawą seansu filmowego pn. „Paddington”, który przeniósł wszystkich uczestników w świat przygód uroczego niedźwiadka w czerwonym kapeluszu. To wzruszająca historia o dobroci, przyjaźni i rodzinie. Następnie udaliśmy się do pizzerii Libero, gdzie uczestnicy mogli się delektować pizzą, która stała się przedsmakiem już rozpoczętych wakacji. Zwieńczeniem harmonogramu dnia pełnego wrażeń i emocji, była beztroska zabawa dzieci na nowoczesnym centrum rekreacji i turystyki w Iwanowicach, która wzbudziła wiele pozytywnych emocji.

Poprzez alternatywne spędzenie wspólnego czasu nastąpiła poprawa relacji i więzi wewnątrzrodzinnych, integracja rodzin ze środowiskiem oraz aktywizacja członków rodziny do podejmowania wspólnych działań. Realizacja projektu socjalnego, była również okazją do rozwinięcia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziców, a zarazem wzmocnienia zaufania klientów do osób i podmiotów wspierających rodzinę.

Pracownicy GOPS Iwanowice

Poprzedni Rodzina znaczy wiele

Godziny urzędowania:

Pn: 8:00  – 17:00
Wt – Czw: 8:00  – 16:00
Pt: 8:00  – 15:00 

Numer konta bankowego:

51 8614 0001 0020 0000 1720 0004

Projekt i realizacja - PrestiDigital © 2023.