23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, choroby, która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony w 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia w celu upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Na depresję często cierpią dorosłe osoby, które doznały przemocy seksualnej w dzieciństwie, jeszcze częściej dzieci, których udziałem było to traumatyczne doświadczenie. Dlatego też w dniu 23 lutego 2023 r. w siedzibie Państwowej Komisji ds. wyjaśniania przypadków skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczjności wobec małoletniego poniżej lat 15, w godzinach 10:00 – 16:00 pod nr tel. 533 648 227 będzie dyżurował prawnik, a pod nr 533 652 418 psycholog.

 

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Czym jest depresja i jak ją rozpoznać?

Depresja to choroba charakteryzująca się występowaniem zaburzeń nastroju, np.: utrzymujący się smutek, przygnębienie, apatia, utrata zainteresowania, nadmierna drażliwość, wybuchy gniewu czy utrata zdolności odczuwania przyjemności, które utrzymują się przez dłuższy czas i utrudniają lub uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że smutek odczuwany z powodu niepowodzenia, straty czy żałoby nie jest depresją o ile nie jest trwały, a osoba jest w stanie odczuwać przyjemność i podejmować dotychczasowe aktywności.

Depresja jest chorobą taką samą jak nadciśnienie czy cukrzyca i nie można jej bagatelizować, gdyż jest chorobą ciężką i przewlekłą. W jej leczeniu wykorzystuje się zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Nowoczesne leki antydepresyjne są skutecznie i przy tym bezpieczne. W leczeniu ważne jest również wsparcie i zrozumienie najbliższych.

Skala występowania

Światowa Organizacja Zdrowia (z ang. World Health Organization – WHO)  podaje, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Na depresję cierpi co 10 dorosły człowiek, a co drugi chory nie korzysta z pomocy lekarskiej. Natomiast wg danych Ministerstwa Zdrowia szacuje się, że na depresję cierpi ok. 1,5 mln Polaków, a blisko co trzeci nastolatek w Polsce ma objawy depresji.

Pomoc chorującym na depresję

Osoby zmagające się z depresją mogą szukać bezpłatnej pomocy specjalisty w następujących jednostkach:

  • Poradniach Zdrowia Psychicznego dla dorosłych,
  • Centrach Zdrowia Psychicznego – zobacz listę,
  • Ośrodkach Interwencji Kryzysowej – zobacz na mapie,
  • Oddziałach psychiatrycznych w szpitalach.

Forum Przeciw Depresji – Kampania Społeczna opracowało interaktywną mapę punktów pomocy, którą znajdziesz na stronie www.forumprzeciwdepresji.pl.
Dodatkowo Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu „Środa z Profilaktyką” opracował ulotkę informacyjną (kliknij, aby wyświetlić w nowej karcie), w której porusza tematy:

  • Objawów i zachowań charakterystycznych dla depresji,
  • Wsparcia chorujących cna depresję,
  • Profilaktyki depresji,
  • Bezpłatnych telefonów wsparcia.

W latach 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia realizowało Program Zapobiegania Depresji w Polsce. W ramach programu powstała m.in.: strona www.wyleczdepresje.pl, na której znajdują się szczegółowe informacje na temat depresji młodzieńczej, poporodowej oraz depresji w wieku podeszłym.

Grafika: Ministerstwo Zdrowia

Poprzedni Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Godziny urzędowania:

Pn: 8:00  – 17:00
Wt – Czw: 8:00  – 16:00
Pt: 8:00  – 15:00 

Numer konta bankowego:

51 8614 0001 0020 0000 1720 0004

Projekt i realizacja - PrestiDigital © 2023.